Szeretettel köszöntelek iskolánkban!

Gimnazista lettél? Technikumba jársz? Célod az érettségi?

Akkor figyelj!

Az iskolai közösségi szolgálatról szeretnék írni Neked.

Az iskolai közösségi szolgálat az egyik legszínesebb, legizgalmasabb élmény, amit a középiskola alatt átélhetsz.

Szeretsz segíteni, tenni másokért? Szeretnél részt venni egy olyan közösségi projektben, amelyben gyerekeknek, rászorulóknak, állatoknak segíthetsz a barátaiddal, miközben teljesíted a kötelező iskolai közösségi szolgálatodat is? Sok plusz feladatot vállalsz iskolánk életében?

Akkor tudod, miről beszélek! A közösségi szolgálat során nemcsak megoldhatsz problémákat, hanem észrevétlenül tanulhatsz az együttműködésről, a konfliktuskezelésről, az empátiáról, a kreatív gondolkodásról, a projekttervezésről, a döntéshozásról és a felelősségvállalásról is.

A törvény betűje szerint:

2011. évi CXC. törvény a nemzeti köznevelésről 4.§ 15. pontja szerint

Közösségi szolgálat: szociális, környezetvédelmi, a tanuló helyi közösségének javát szolgáló, szervezett keretek között folytatott, anyagi érdektől független, egyéni vagy csoportos tevékenység és annak pedagógiai feldolgozása.”

Ezen rendelet 6. §-ának (4) bekezdése alapján az érettségi vizsgabizonyítvány kiadásának feltétele 50 óra „közösségi szolgálat” elvégzése és a munka igazolása.

50 szuper óra! Ráadásul ezt az 50 órát több projekt keretében, több év alatt teljesítheted. Ennek az előnye, hogy többféle dolgot tudsz kipróbálni. De ha egy helyre húz a szíved, hajrá! Segíts, érezd jól magad, és éld át, milyen hasznos vagy!

Miért fontos az önkéntes tevékenység?

Először is, saját döntésed. Láthatod azok örömét, akiknek segítettél. Láthatod megvalósulni a programokat, amelyet létrehoztál. Új érzések, új tapasztalatok születnek, új barátságok szövődnek.

Kipróbálhatod magad, feszegetheted a határaidat, és sokkal több tapasztalatot szerzel, mint a hétköznapokban.

Kialakul benned az összetartozás, a felelősség, a bizalom érzése, és végeredményben pozitív változásokat hozol létre magadban és a környezeteben is.

Milyen területek várnak rád?

a) egészségügyi,

b) szociális és jótékonysági,

c) oktatási,

d) kulturális és közösségi,

e) állat- és természetvédelemi,

f) katasztrófavédelmi,

g) óvodáskorú, sajátos nevelési igényű gyermekekkel, tanulókkal, az idős emberekkel közös sport és szabadidős területen

h) az egyes rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szerveknél bűn- és baleset-megelőzési területen

A lényeg, hogy csak ingyenes munkát végezhetsz, nem töltheted be semmilyen ott dolgozó munkakörét.

A közösségi szolgálatra vonatkozó szabályok:

– egy óra = hatvan perc közösségi szolgálati idő (a helyszínre történő utazási idő nem számít)

– tanítási napon alkalmanként legkevesebb egy, legfeljebb három órás, nem tanítási napon legfeljebb öt órás időkeretben végezhető

– a közösségi szolgálat a tanulók lakókörnyezetében, vagy az iskola székhelyén, feladat-ellátási helyén, de legfeljebb 30 kilométeres körzeten belül szervezhető meg.

A közösségi szolgálat dokumentálása

1) A tanuló jelentkezési lapot tölt ki a közösségi szolgálatra. (Keresd a letölthető dokumentumok között!)

2) A tanuló közösségi szolgálati naplót vezet, ebben rögzíti: mikor, hol, milyen időkeretben és milyen tevékenységet folytatott. A munkavégzést a munkaadó hitelesíti aláírásával és pecséttel.

3) Az iskola a közösségi szolgálat külső partnernél való teljesítéséhez szerződést köt két példányban, amelyből egy példány a munkaadónál, egy pedig az intézménynél marad. (Keresd a letölthető dokumentumok között!)

Ha kíváncsiak vagytok, hogy tanulóink eddig hol segítettek, lejjebb találhattok az eddigi partnereink közül egy válogatást.

A TI választásotoknak tényleg csak a képzelőerőtök szabhat határt. Mindenre nyitottak vagyunk, ha választottál vagy keresel valamit, segítünk!

Keress engem, vagy osztályfőnöködet bátran! Itt az idő, hogy felfedezz „egy csomó” új világot!

Fekete Zita

IKSZ koordinátor